Ви є тут

Законодавча ініціатива UCDA

Засідання робочої групи Асоціації крафтових дистиляторів України з підготовки рекомендацій та пропозицій до законопроекту щодо малих виробництв дистилятів.

Два роки тому парламент України підтримав творчий бізнес, ввівши поняття «креативної економіки» і давши змогу сотням тисяч співгромадян законно працювати, перетворити хобі на офіційну зайнятість. Сьогодні йдеться про те, щоб дозволити вільно працювати виробникам крафтових напоїв, щоб вони не боялися переслідувань і мали законні підстави для своєї діяльності, право сплачувати податки, наймати працівників і засновувати бізнес, який розвиватиметься як родинний.

Ми — молода організація, яка об’єднала малих виробників дистилятів. Це неймовірні люди, які в абсолютно нестерпних умовах нашого законодавства примудряються робити якісний і приголомшливий продукт. Їхню продукцію цінують споживачі, а це переконливіше за будь-які офіційні нагороди і рейтинги. Але вся діяльність у цьому напрямку відбувається не «завдяки», а «всупереч», бо ринок крафтових алкогольних напоїв перебуває і розвивається винятково у тіні.

Крафтова винокурня

Що таке крафтова винокурня?

Це ексклюзивні напої (плодові та зернові дистиляти, віскі, джини, настойки), це робочі місця, інвестиції, це розвиток регіону, туризм, це закупівля і обробка місцевої сировини (зерна, яблук та інших плодів і ягід). Це те, що зараз важливо як ніколи в умовах тих цивілізаційних перетворень, шляхом яких обрала йти країна. І найголовніше, про що йдеться, — про розвиток унікальних національних брендів та напоїв, про можливість споживачу отримати якісний продукт, а туристу глибше пізнати розмаїття смаків, на які багата наша країна.

Українські крафтові дистиляти вже здобули визнання за кордоном. На сьогодні це величезний потенціал — економічний, гастрономічний та туристичний, який як ніколи потребує підтримки і умов для розвитку.

Але перед нами стіна, поки непробивна — закон. Його чинна редакція не дає можливості появи і розвитку малих виробників дистилятів. На жаль, сьогодні у документі, який регулює виробництво алкогольних напоїв, а саме у Законі України № 481, плодові, зернові дистиляти та алкогольні напої на їх основі чітко не відображені. Плодовий та зерновий дистилят, згідно законодавчих актів та стандартів, згадується дуже зрідка, у більшості випадків — як допоміжна чи другорядна сировина, а не як високоякісний продукт, яким його вважають у розвинених країнах світу. Така ситуація значно ускладнює процедуру оформлення та отримання всіх необхідних дозвільних документів.

Чому потрібен закон про дистиляти?

Неузгодженість нормативно-правових актів значно ускладнює легалізацію даного виду діяльності. Ми вважаємо, що в законі треба розширити класифікацію та визначення дистилятів: плодових, як це трапилось із виноградним дистилятом, хмельових, пивних, та застосувати зміни до відповідних законів та підзаконних нормативно-правових актів, положень та наказів. Треба спростити процедуру атестації виробництв. Також скоротити перелік необхідних дозвільних документів, бо існуючий просто «зносить голову» — кожна інстанція вимагає купу формальних висновків, довідок тощо.

Галузі вкрай потрібен новий класифікатор напоїв та рецептур. Його треба розширити, створити нові національні бренди і підтримати існуючі.

Щоб допомогти «крафтовим» виробникам дистильованих спиртних напоїв стати на ноги і бути врівні зі своїми колегами із європейських країн, які щороку приносять мільйони євро податків і задовольняють потреби найвибагливіших туристів, пропонуємо внести зміни до Закону України і ввести поняття «малі виробники дистильованих спиртних напоїв», надати їм можливість скористатися спрощеною процедурою ліцензування та запуску виробництва, зменшити для них податкове навантаження.

Головні питання формування проекту закону

  • Ввести поняття малих виробників дистилятів та дистильованих спиртних напоїв.
  • Ввести поняття дистиляти та дистильовані спиртні напої.
  • Класифікувати дистиляти та інші напої, згідно Регламенту ЄС № 110 (плодові, зернові, пивні, віскі, джини, ром та інше).
  • Визначили обсяг виробництва (верхню планку) – 50 000 літрів абсолютного спирту на рік.
  • Прибрати повністю поняття «Оптова ліцензія», зробити одну ліцензію на реалізацію. Вартість ліцензії треба обговорювати.
  • Спростити систему отримання атестату виробництва (деклараційна).
  • Знизити податкове навантаження.
  • Створити умови для розвитку малих виробників (кредитування, спеціальні програми, виставки).
  • Створити Національний Бренд «Ukrainian Craft Spirits» захищених географічних зазначень, туристичних маршрутів.

Вважаємо, що коли такий закон буде прийнято, виробництво дистильованих спиртних напоїв отримає новий поштовх. А це, окрім збільшення кількості підприємств-виробників, також матиме позитивний вплив і на інші фактори, зокрема: створення нових робочих місць, розвиток регіонів, поповнення як державного, так і місцевих бюджетів, розширення ринку збуту плодово-ягідної сировини для місцевих фермерів та домогосподарств, туризм та багато іншого.

Сьогодні щонайменше з десяток виробників готові відкривати малі крафтові винокурні, і якщо не створити для них умов, вони поїдуть до Польщі, Чехії, Німеччини та інших країн. Там їх чекають, там сприяють їхньому розвитку.

    Вам є 18 років?